Tulppa-avokuntoutus

Tulppa-kuntoutumisryhmät on tarkoitettu kaikenikäisille sepelvaltimotautiin sairastuneille henkilöille. Ryhmistä saa tietoa sairaudesta ja sen hoidosta sekä ohjausta omahoitoon, erityisesti ravitsemukseen ja liikunnan harrastamiseen. Ryhmässä saa tukea sekä ohjaajilta että muilta sairastuneilta. Tavoitteena on laadukas elämä sairaudesta huolimatta. Terveydenhuollon ammattihenkilöt ohjaavat ryhmiä, monissa ryhmissä on mukana myös sydänsairauden itse kokenut vertaisohjaaja. Ryhmään mahtuu kerralla kymmenkunta osallistujaa. Ryhmät kokoontuvat kerran viikossa kymmenen kertaa. Sen jälkeen järjestetään seurantatapaamiset puolen vuoden ja vuoden kuluttua. Yhteensä kuntoutumisryhmä kokoontuu 12 kertaa, yhteen kokoontumiseen on hyvä varata aikaa 2-3 tuntia.
 

Kysy lisätietoja omasta terveyskeskuksestasi!

TULPPA-avokuntoutusryhmien yhdyshenkilöt:

Akaa
Jaana Pösö
p. 040 335 2027
jaana.poso@akaa.fi
Kangasala
Sari Mantere
p. 050 520 8909
sari.mantere@kangasala.fi

Lempäälä 
Terhi Hiltunen
p. 03 5655 2223 klo 12-13
terhi.hiltunen@lempaala.fi                                                               

Nokia
Anita Korhonen

p. 050 395 1689 klo 8-8.30
anita.korhonen@nokiankaupunki.fi
Orivesi
Anja Hella
Parkano
Soili Turunen
p. 044 786 5798
soili.turunen@pihlajalinna.fi
Pirkkala
Tarja Kaijalainen
p. 050 582 7805
tarja.kaijalainen@pirkkala.fi
 
   
Tampere
Anna Kupila
p. 040 806 3884
anna.kupila@pshp.fi
Valkeakoski
Satu Mäkelä
p. 040 335 7624 
satu.makela@vlk.fi
Virrat
Merja Niinivehmas
p. 03 4853 247 (ma-pe kello 12-13)
merja.niinivehmas@keiturinsote.fi