Vertaistuki

sydanliitto_kesa_2018_08_hires.jpg

Kuva: Suomen Sydänliitto

Vertaistukihenkilöille voit soittaa myös koronavirusepidemian aikana ja jutella Sinua huolettavista asioista!

Vertaistukihenkilöt tuntevat arjen sydänsairauden kanssa. Tukihenkilöt ovat koulutettuja vapaaehtoistyötä tekeviä sydänsairastuneita tai läheisiä, jotka voivat jutella kanssasi ja rohkaista oman tietonsa ja kokemustensa avulla Sinuakin selviytymään uudessa elämäntilanteessasi. Alla olevasta listasta löydät vertaistukihenkilöt ryhmiteltyinä sen mukaan, minkälaisista kokemuksista he voivat kanssasi keskustella. Voit soittaa kenelle vaan!

Kaikki koulutetut Suomessa toimivat vertaistukihenkilöt ovat käytettävissä yhdistys- ja paikkakuntarajoista riippumatta. Voit hakea vertaistukihenkilöä myös täältä: https://sydanliitto.fi/kuntoutus-ja-tuki/etsi-vertaistukihenkilo#/

Haluaisitko itsellesi tai läheisellesi vertaistukea, mutta et tiedä keneen ottaa yhteyttä? Voit kysyä sopivaa vertaistukihenkilöä toimistoltamme puhelimitse 040 630 3385 arkisin klo 9-15. Voit myös lähettää sähköpostia olohuone@sydan.fi

Sydänsairastuneilla toimii kaksi vertaistuellista Facebook-ryhmää. Ne ovat suljettuja ryhmiä, pyydä liittymistä ryhmään ja pääset mukaan keskustelemaan toisten kanssa. Kaikille sydänsairastuneille suunnattu ryhmä löytyy nimellä Kuriton sydän ja alle 50-vuotiaille on oma ryhmä Nuoret sydänsairaat.

 

AORTTALEIKKAUS

Maijala Matti
p. 040 8620 239, matti.maijala@pp.inet.fi, Toijalan seudun Sydänyhdistys ry

ETEISVÄRINÄ / MUU RYTMIHÄIRIÖ

Ahti Olavi
p. 040 731 2401, olavi.ahti@elisanet.fi, Nokian seudun Sydänyhdistys ry

Alanen Matti (ablaatio)
p. 050 438 8050, matti.alanen@elisanet.fi, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Karstinen Anja
p. 040 733 3375 (iltaisin ja viikonloppuisin), anja.karstinen@outlook.com, Mäntän seudun Sydänyhdistys

Laaksonen Tiina
p. 050 558 3511, tiina.o.laaksonen@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Laine Markku (ablaatio)
p. 050 592 6916, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Laine Sakari (ablaatio)
p. 044 929 4234, slc0295@gmail.com, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Mattila, Voitto
p. 045 146 6422, voitmattila@gmail.com, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Okslahti Jukka
p. 0400 879 315, jukka.okslahti@surffi.net, Forssan seudun Sydänyhdistys ry

Paloheimo Pirkko
p. 050 540 7459, ppaloheimo@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Peltoniemi Riitta
p. 040 828 3601, ritu.peltoniemi@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Posti Niina
p. 050 512 6017, Tampereen Sydänyhdistys ry

Rauhalammi Raimo (ablaatio)
p. 050 558 0333, raimo@rauhalammi.com, Mäntän seudun Sydänyhdistys ry

Telenius, Maire
p. 0400 132 406, Tampereen Sydänyhdistys ry

Tyvelä Asko
p. 0400 879 680, tyvela@kolumbus.fi, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

KARDIOMYOPATIA

Lindroos Harri
p. 0500 899 862, harri.lindroos@karpatiat.net, Karpatiat ry

Valta Anja
p. 040 5464 555, anja.valta@karpatiat.net, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry ja Karpatiat ry

Viitikka Sirpa
p. 040 831 2112, ihaasirpa@hotmail.com, Karpatiat ry

LÄHEINEN

Leikkainen Sinikka
p. 050 590 3099, sinikkaleikkainen@gmail.com, Toijalan seudun sydänyhdistys ry

Pärssinen Marju
p. 045 1126 475, maijuparssinen@hotmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Salonen Anne
p. 040 751 2692, anne.salonen@pp9.inet.fi, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Stengård-Ingreus Anita
p. 050 349 6117, anita.ingreus@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Karhu Marjukka
p. 040 732 0445, nuppolanmummo@gmail.com, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

LÄPPÄLEIKKAUS

Hannula Ilkka
ilkka.hannula@iki.fi, Tampereen Sydänyhdistys ry

Karstinen Anja
p. 040 733 3375 (iltaisin ja viikonloppuisin), anja.karstinen@outlook.com, Mäntän seudun Sydänyhdistys

Laine Markku
p. 050 592 6916, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Lamminperä Ari
p. 040 515 4882, ari.lamminpera@luukku.com, Kangasalan Sydänyhdistys ry

Mattila Voitto
p. 045 146 6422, voitmattila@gmail.com, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Paloheimo Pirkko
p. 050 540 7459, ppaloheimo@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Peltoniemi Riitta
p. 040 828 3601, ritu.peltoniemi@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Posti Niina
p. 050 512 6017, Tampereen Sydänyhdistys ry

Rauhalammi Raimo
p. 050 558 0333, raimo@rauhalammi.com, Mäntän seudun Sydänyhdistys ry

Ruokomäki Markku
p. 0400 932 565. markku.ruokomaki@pp.inet.fi, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Salonen Anne
p. 040 751 2692, anne.salonen@pp9.inet.fi, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Suomi Sirpa
​p. 050 5590 585, sirpa.suomi@gmail.com, Forssan seudun Sydänyhdistys ry

Tammepärg Eva
p. 041 749 5988, evat2m@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Tyvelä Asko
p. 0400 879 680, tyvela@kolumbus.fi, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

SEPELVALTIMOTAUTI / OHITUSLEIKKAUS

Alanen Matti
p. 050 438 8050, matti.alanen@elisanet.fi, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Aurinen Esko
p. 040 845 9032, Ylöjärven Sydänyhdistys ry

Gröndahl Anneli
p. 040 836 3563, grondahl1@suomi24.fi, Tampereen Sydänyhdistys ry

Hannula Ilkka
ilkka.hannula@iki.fi, Tampereen Sydänyhdistys ry

Järvinen Ismo
p. 0400 712 638, Oriveden seudun Sydänyhdistys ry

Laine Sakari
p. 044 929 4234, slc0295@gmail.com, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Lehtonen Pirjo
p. 044 950 6335, pirjo.lehtonen68@outlook.com, Valkeakosken Sydänyhdistys ry

Mattila, Voitto
p. 045 146 6422, voitmattila@gmail.com, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Mäkelä Raimo
p.  0400 807 146, raimo.j.makela@gmail.com, Hauhon Sydänyhdistys ry

Oas Harri
p.  040 513 9665, harrioas@gmail.com, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Okslahti Jukka
p.  0400 879 315, jukka.okslahti@surffi.net, Forssan seudun Sydänyhdistys ry

Petäjä Hilkka
p. 040 760 3984, hilkka.petaja@outlook.com, Kyrösjärven seudun Sydänyhdistys ry

Rantanen Arja
p. 050 310 3902, arja.rantanen99@gmail.com, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Riihimäki Kristiina
p. 040 564 0771, riihkr1956@luukku.com, Oriveden seudun Sydänyhdistys ry

Ruokomäki Markku
p. 0400 932 565. markku.ruokomaki@pp.inet.fi, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Suomi Sirpa
p. 050 5590 585, sirpa.suomi@gmail.com, Forssan seudun Sydänyhdistys ry

Suurpää Martti
p. 0400 468 275, masuurpaa@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Tahvanainen Pekka
p. 050 360 6073, pekka.tahvanainen@luukku.com, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Virtanen Sakari
p. 040 724 7114, leosakke@gmail.com, Kyrösjärven seudun Sydänyhdistys ry

SEPELVALTIMOTAUTI / PALLOLAAJENNUS

Alanen Anu
p. 050 077 8108, anualanen@elisanet.fi, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Eronen Mikko
p. 040 733 0520, mikkot.eronen ät gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys

Jaakkola Riikka
p. 050 512 5065, riikkjaakk@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Kankaisto Marketta
p. 045 885 0000, marketta.kankaisto@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Laine Sakari
p. 044 929 4234, slc0295@gmail.com, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Lehtonen Pekka
p. 040 829 3990, pelelehtonen@gmail.com, Valkeakosken Sydänyhdistys ry

Mansikkaniemi Jukka
p. 0400 215 673, jukka8mansikkaniemi@gmail.com, Forssan seudun Sydänyhdistys ry

Marjanen Päivi
paivi.marjanen@elisanet.fi, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Mattila Voitto
p. 045 146 6422, voitmattila@gmail.com, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry

Mäkelä Raimo
p. 0400 807 146, raimo.j.makela@gmail.com, Hauhon Sydänyhdistys ry

Pärssinen Marju
p. 045 1126 475, maijuparssinen@hotmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Rantanen Arja
p. 050 310 3902, arja.rantanen99@gmail.com, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Riihelä, Matti
p. 050 594 6858, matti.riihela58@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Riihimäki Kristiina
p. 040 564 0771, riihkr1956@luukku.com, Oriveden seudun Sydänyhdistys ry

Ropo Erkki
p. 0400 636 730, eropo@tintti.net, Tampereen Sydänyhdistys ry

Stengård-Ingreus Anita
p. 050 349 6117, anita.ingreus@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Toivio Veikko
p. 050 5420 560, veikko.toivio@icloud.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

Vuorenpää Taisto
p. 0500 786 296, Forssan seudun Sydänyhdistys ry

Yliaho Voitto
p. 045 231 8681, vote45@luukku.com, Sastamalan Sydänyhdistys ry

SYDÄNSARKOIDOOSI

Laine Sakari
p. 044 929 4234, slc0295@gmail.com, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

SYDÄNSIIRTO

Ahti Olavi
p. 040 731 2401, oahti50@gmail.com, SYKE ry ja Nokian Sydänyhdistys ry

Michelsson Markus
p. 0400 561 760, markusmichelsson1@gmail.com, SYKE ry

Selin Markku
p. 040 727 1004, markku.selin@kotiposti.net, SYKE ry 

SYNNYNNÄINEN SYDÄNVIKA

Laaksonen Tiina
p. 050 558 3511, tiina.o.laaksonen@gmail.com, Tampereen Sydänyhdistys ry

TAHDISTIN

Ahti Olavi
p. 040 731 2401, olavi.ahti@elisanet.fi, Nokian seudun Sydänyhdistys ry

Alanen Anu
p. 050 077 8108, anualanen@elisanet.fi, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Laine Markku
p. 050 592 6916, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Laine Sakari
p. 044 929 4234, slc0295@gmail.com, Lempäälän-Vesilahden Sydänyhdistys ry

Posti Niina
p. 050 512 6017, Tampereen Sydänyhdistys ry

Valta Anja,
p. 040 5464 555, anja.valta@karpatiat.net, Hämeenlinnan seudun Sydänyhdistys ry ja Karpatiat ry